نحوه چیدمان خانه کوچک ایرانی

نحوه چیدمان خانه کوچک ایرانی


چیدمان خانه کوچک ایرانی به علت محدود بودن فضا، همواره با دغدغه ها و چالش هایی همراه است. با توجه به کوچک بودن متراژ و ابعاد خانه ها، امکان استفاده از بسیاری وسایل در این فضاها وجود ندارد. همچنین، نگهداری بسیاری از وسایل نیز در چنین خانه هایی مشکلاتی را به وجود می آورد.


با این وجود، بهینه سازی فضا، یکی از بهترین راهکارها برای طراحی دکوراسیون داخلی خانه های کوچک به شمار می رود. همچنین، بهره گیری از ایده‌های خلاقانه و نوآورانه در پدید آوردن دکوراسیونی شیک و مدرن در این فضاها کمک شایانی می نماید.


انتخاب سبک مناسب، از اصول بسیار مهم در چیدمان خانه کوچک ایرانی محسوب می شود. با توجه به محدودیت فضا و کوچک بودن فضای چیدمان، می بایست از سبک های ساده و به دور از شلوغی و پیچیدگی در این فضاها استفاده نمود.


شلوغ و پیچیده بودن فضای چیدمان خانه کوچک، علاوه بر تحت شعاع قرار دادن نمای بصری دکوراسیون، بی نظمی و هرج و مرج را در نگاه دیگران منعکس می سازد. بر این اساس، سبک مینیمال، از سبک‌های مناسب برای دیزاین دکوراسیون خانه های کوچک و جمع و جور به شمار می رود.


دکوراسیون با حال و هوای مینیمال، تاکید ویژه ای بر روی الگوهای ساده و بی آلایش دارد. به عبارت دیگر، این سبک با سادگی، طیف های رنگی روشن و عناصر دکوراتیو و تزیینی محدود شناخته می شود.


اصول چیدمان خانه کوچک ایرانی


اصول چیدمان خانه کوچک ایرانی


1- دیزاین فضای پذیرایی


نحوه دکور کردن و دیزاین فضای پذیرایی، از مهم ترین اصول چیدمان خانه کوچک ایرانی محسوب می شود. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که اتاق نشیمن یا فضای پذیرایی، از بخش های مهم موجود در یک منزل می‌باشد. انتخاب مبلمان مناسب و در عین حال شیک، از مهم ترین عناصر برای زیباسازی و جذابیت بخشیدن به فضای پذیرایی تلقی می گردد.


اولین نکته در این زمینه، تناسب و همخوانی داشتن رنگ و مدل مبلمان با حال و هوای دکوراسیون می باشد. مبلمان دارای طرح ال و مربع شکل، از انتخاب های مناسب و ایده آل برای تزیین فضای پذیرایی خانه های کوچک و کم مساحت به شمار می رود.


همچنین، برخی افراد اصرار به استفاده از میز و صندلی در فضای پذیرایی و چیدمان خود دارند. در این صورت مناسب است که برای دیزاین دکوراسیون خانه کوچک ایرانی، از میزهای دایره ای استفاده شود. نوع طراحی میزهای دایره ای، در جلوگیری از اشغال فضای اضافی و مفید در دکوراسیون بسیار تاثیرگذار است.


2- استفاده بهینه از فضاهای پنهانی


استفاده از فضاهای پرت و دور از دسترس، یکی دیگر از اصول مهم در دیزاین چیدمان خانه کوچک ایرانی به حساب می آید. به طور معمول، در گوشه و کنار منازل کوچک، فضاهای پنهانی زیادی مانند بالای کابینت ها و فضای بالای اتاق ها وجود دارد.


به منظور افزایش جذابیت و زیبایی و بهینه سازی فضا، می توان در فضاهای پنهانی طبقات مختلف، کمد یا قفسه نصب کرد. این کمد یا قفسه ها فضایی مناسبی را برای نگهداری وسایل دکوراتیو، کلکسیونی و کتاب ها و دیگر لوازم فراهم می آورند.


3- نصب پرده


نصب پرده، یکی از موارد حائز اهمیت برای تزیین دکوراسیون خانه ایرانی می باشد. در صورت وجود پنجره در اتاق ها می توان از پرده های نازک و بلند استفاده نمود. پرده های نازک مانع از ورود نور طبیعی در فضای چیدمان نمی شوند.


چنانچه در فضای اتاق پنجره ای وجود نداشته باشد، استفاده از پرده های دکوری شیک و زیبا، در افزایش جذابیت بصری فضای دکوراسیون تاثیر مطلوب و بسزایی برجای می گذارد. ضمنا، استفاده از پرده های دکوراتیو در فضای چیدمان خانه کوچک، در وسیع و دلباز نشان دادن محیط کمک شایانی می نماید.


تاثیر عنصر رنگ در طراحی خانه


4- تاثیر عنصر رنگ


یکی دیگر از اصول مهم در چیدمان خانه کوچک ایرانی توجه به عنصر رنگ در این فضاها می باشد. طیف رنگ انتخاب شده می بایست با تم و حال و هوای اتاق ها کاملا همخوانی و تناسب داشته باشد.


در این زمینه باید خاطر نشان نمود که انتخاب رنگ های با تم تیره، انتخاب مناسبی برای خانه کوچک نمی باشد. چرا که رنگ های تیره موجب دلگیر و تاریک به نظر رسیدن فضای چیدمان می شوند. بر این اساس، استفاده از رنگ های ملایم، روشن و خنثی، از راهکارهای ایده آل و هوشمندانه محسوب می شود.رنگ های روشن مانند سفید، علاوه بر افزایش جلوه بصری، فضای دکوراسیون های کوچک را وسیع و بزرگ تر از اندازه حقیقی بازتاب می دهند.5- اهمیت و تاثیر دیوارها


به طور کلی، دیوارها از بخش های مهم برای زیباسازی و دکوراسیون فضای داخلی به شمار می روند. به منظور جلوه دادن فضایی شیک و مدرن در دکوراسیون خانه های کوچک، نقش و اهمیت دیوارها را نباید نادیده گرفت.


بر این اساس، می توان بر روی سطح دیوارها از عناصر دکوراتیو و آینه های شیک و مدرن استفاده نمود. نصب آینه علاوه بر بزرگ نشان دادن فضا، موجب انعکاس نور بیشتر و متعاقب آن، روشن تر شدن چیدمان داخلی می شود.


برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه خرید سرویس قابلمه، ظروف پخت و پز و سایر وسایل آشپزخانه و نیز اطلاع از لیست قیمت فلاسک چای، ظروف نگهداری و پخت و پز، ابزارهای برش و … با کارشناسان ما در مجموعه منزل می در ارتباط باشید.